Changeset: 43638314
update use to no cycle
Closed by Jovers
Tags
created_by | iD 1.9.7 |
---|---|
host | https://www.openstreetmap.org/id |
imagery_used | Bing |
locale | no |
Discussion
-
Comment from anderfo
Hi,
did you add bicycle=no because it actually is *forbidden* to cycle here?
Or did you add it because this trail isn't very suitable for cycling?In the latter case, you should use class:bicycle and/or class:bicycle:mtb to indicate the usefulness; the bicycle tag is just an access tag...
cheers,
Anders -
Comment from Jovers
Hi
Its not forbitten butt its high up in the mountan and its only a walking path with few marks, som you probably ned to carry your bike. The problem is if you select auto rout om a bike gps its sending you over the mountains. Its dangerous if you try.
But its up to you if you change it back
Regards jørn
Ser ut som om du er norsk så har du prøvd deg på ruta? Det var flere av løypene over fjellet som var merket sykkel mulig så når gps`n min ville ha meg over fjellet så tenkte jeg det var greit og stenge den, hvis folk bare setter den på auto så ser det ikke så langt ut til lysebotn :-) -
Comment from anderfo
Jeg har ikke prøvd meg på ruta, men jeg har syklet mye i fjellet andre steder og bruker kartet mtbmap.no ganske mye. Der oppdager jeg av og til at noen har lagt inn bicycle=no på stier som er hyppig brukt av terrengsyklister og hvor det er fullt lovlig å sykle. I de aller fleste tilfellene viser det seg at den som satte bicycle=no trodde taggen skulle brukes om "hvor egnet stien er med sykkel" men det er feil.
Hvis sykkel-GPS-en din sender deg på sykkel over fjellet er det en dårlig rutingalgoritme den har valgt, eventuelt feil innstillinger (skiller den mellom sti og vei? spør den hva slags sykkel du bruker?). Riktig metode her er å tagge med class:bicycle (som sier noe om hvor egnet stien er med "vanlig sykkel"), og så kan en terrengsyklist eventuelt bruke class:bicycle:mtb (som sier noe om hvor egnet stien er for terrengsykling) og mtb:scale (sier noe om hvor vanskelig det er å sykle der), osv.
Taggen du har brukt, bicycle, handler kun og "legal access". Dvs. bicycle=no betyr at det er ulovlig å sykle. Den skal derfor kun brukes i enkelte naturreservater, i et område på Fløyen, langs endel motorveier og gjennom noen kirkegårder...
Ellers blir OSM fullt av feilinformasjon. -
Comment from Jovers
ok, kjekt med ett lite kurs :-), skal prøve og rette på det. setter ja og kun for eksperter. Det er en vanlig garmin som bruker open street map jeg brukte
-
Comment from anderfo
Supert. Mer info her:
wiki.openstreetmap.org/wiki/No:Mountain_biking
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |