Changeset: 43682707
(no comment)
Closed by Niels Beck
Tags
build | 2.4-21-g233799c |
---|---|
created_by | Potlatch 2 |
version | 2.4 |
Discussion
-
Comment from Hjart
Jeg vil mene det er ret fjollet at have både cycleway=track og bicycle=yes/designated på den samme vej. Er der en cycleway=track på en vej, kan man under normale omstændigheder slutte at det er tilladt at cykle på vejen, således at bicycle=yes/designated bliver overflødig.
Desuden er der på visse veje så mange tags at de nemt bliver uoverskuelige og derfor er jeg begyndt at slette unødvendige tags, deriblandt bicycle=yes etc.
Bemærk at på alle veje fra highway=service og op til highway=primary er bicycle=yes, foot=yes implicitte, dvs at de ikke specifikt behøver angives.
-
Comment from Niels Beck
Hej Hjart.
Jeg har været lidt i tvivl, men ved at se på og sammenligne med andre markeringer på Frederiksberg kom jeg frem til den anførte ændring. Jeg har bemærket at markeringerne ikke er konsekvente.Det jeg forsøger at markerer er:
Der er nyoprettede cykelstier på Frederiksberg som er deciderede cykelstier kun for cyklister, men ved at markerer med fuldt bred optrukken hvid stribe og ved samtidig at flytte parkering længere ud på kørerbanen. I parkeringsarealet er samtidig plantet en række træer, for at tydeliggøre! Cykelsti er således ved fortovskant.
I Vandløse er der derimod etableret traditionelle cykelstier på Jernbane Alle, med egen kantesten til både fortov og vejbane.
Jeg tolker din bemærkning at cycleway=track er den logiske markering af seperat cykelsti ved vej?
Vh.
Niels Beck -
Comment from Hjart
Nogle få af vore kolleger (senest specielt https://www.openstreetmap.org/user/Mik%20nik) har tilføjet bicycle=yes mange steder.
Jeg håber at det nu omsider er lykkedes mig at gøre ham opmærksom på at det er overflødigt idet, som sagt, alt for mange overflødige tags mm hurtigt kan ende med at gøre vores data alt for uoverskuelige.Jeg vil gerne gøre opmærksom på at https://en.wikipedia.org/wiki/KISS_principle også i forbindelse med OSM redigering er værd at have i mente. I høj grad endda. Gør ikke tingene mere komplicerede/detaljerede end nødvendigt til de formål de skal bruges.
Jeg er enig at cycleway=track er passende på Sønderjyllands Alle her.
-
Comment from Hjart
Jeg kan godt forstå du har været i tvivl med hensyn til bicycle=yes etc, men det er desværre ikke altid tilstrækkeligt bare at se på hvordan andre har gjort. Disse andre kan jo også have været i tvivl eller blot misforstået ting...
-
Comment from Niels Beck
cycleway=track til cykelstier med kantesten og cykelstier optrukket på asfalten (i egen bane) Det dækker! Bicycle=yes er ganske forståeligt i den sammenhæng ikke hensigtsmæssig og unødig ekstra information.
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |