Changeset: 44619615
Dalumvej 116 Odense er under forandring, dertil er banen pillet op og kommet nye veje.
Closed by Lytter1
Tags
build | 2.4-21-g233799c |
---|---|
created_by | Potlatch 2 |
version | 2.4 |
Discussion
-
Comment from Fod
Hej Lytter1
I min iver efter at mappe gamel jernbanespor, er jeg bange for, at jeg har gen-mappet et spor, som du for nylig har slettet tæt på Dalumvej 116. Vil du checke?
Venligst,
Jakob -
Comment from Fod
...og skal broen over Odense Å ikke mappes med "bridge=yes"?
-
Comment from Hjart
Netop derfor kan det være en rigtig god, så længe objekter stadig er synlige på aktuelle luftfotos, ikke direkte at slette dem, men blot at foranstille et "demolished:", sådan som jeg har gjort med f.eks. http://www.openstreetmap.org/way/266773399
-
Comment from Lytter1
Disse spor som fører ind til fabrikken er pillet op, og ja kan godt følge jer i at der er endnu spor efter optagningen, men i selve området fra Åen og ind mod fabrikken er sporene helt slettet og man er i gang med at skulle opføre nye bygninger på stedet. Så jeg har markeret det resterende bane som 'abandoned', indtil de omlægger en del af den til et stisystem mod syd til fodboldbanen.
-
Comment from Fod
Hej igen -
Tak.
Hvis sporet stadig er der, skal det markeres med "railway=disused" (også selv om sporet ikke bliver brugt.
Hvis sporet er taget op, men man kan ane, hvor det ar gået, skal det markeres med "railway=abandoned".
(Jeg måtte selv korrigere et par redigeringer, efter jeg fandt ud af definitionen... Se https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:railway )
/Jakob
Ways (18)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |