Changeset: 45309702
Speedlimit added
Closed by Morten Rüsz
Tags
created_by | JOSM/1.5 (11427 da) |
---|---|
source | knowledge |
Discussion
-
Comment from Hjart
Ups. Her har du igen lavet en masse highway=50, så jeg bliver nødt til lige at revertere her.
-
Comment from Morten Rüsz
Beklager endnu en gang... Og det er endda her, jeg selv bor! Flot...
-
Comment from Hjart
Jeg kørte lige søgningen http://overpass-turbo.eu/s/lmS og fandt samme problem i Sahl og på vestlige del af Brandstrup Søvej og på et stykke syd for Tange. Disse har jeg rettet
-
Comment from Hjart
Inden du eventuelt fortsætter i andre kommuner vil jeg lige vise dig et lille trick, der burde kunne hjælpe til at undgå det her problem
-
Comment from Morten Rüsz
Det lyder rigtig godt. Jeg skal nok tage give lyd, inden vi eventuelt tager hul på det arbejde.
-
Comment from Morten Rüsz
Ved du, om der er et fælles dansk community af erfarne OSM-brugere, som man kan række ud til og spørge om hjælp, hvis vi skal have hastighedsgrænserne i hele Danmark tastet ind?
-
Comment from Hjart
Vi har desværre ikke nogen egentlig organisation i Danmark og er grundlæggende bare en flok individer med vidt forskellige baggrunde og interesser, der hver for sig sidder hjemme og bidrager til et fælles projekt. Hovedparten af de første bølger af større bidragsydere er desværre ikke eller kun i meget begrænset omfang aktive og der er store områder rundt omkring i landet hvor der ikke rigtig er nogen aktive lokale bidragsydere.
Siden kort før jul har jeg dog observeret et øget antal nye bidragsydere, så jeg tror det er på vej til at ændre sig.
Indtil videre vil jeg foreslå at du præsenterer dit projekt på vores postliste, som du kan finde link til dels på min profil og på https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:WikiProject_Denmark#Kontakt. -
Comment from Hjart
Jeg vil også foreslå at du for at få en bedre forståelse af vores projekt, kigger nærmere på dit lokalområde og forsøger dig med f.eks. at markere forretninger, tegne manglende bygninger og rette veje der måske er forkert klassificerede eller ikke længere eksisterer (jeg bemærkede faktisk et antal, da jeg så på området) eller hvad du nu kan få øje på.
De mest problematiske nye bidragsydere jeg har observeret har netop været kommunale aktører og lignende der pludseligt har fået en ide om f.eks. at "kvalitetssikre" OSM og så grundlæggende blot sætter en fuldtidsansat uden nogen dybere forståelse for vores projekt til det. Det har flere gange har sendt mig på overarbejde med oprydning. -
Comment from Morten Rüsz
Tak for link. Jeg kigger nærmere på det.
Jeg håber det er i orden at jeg konsulterer dig og de øvrige eksperter herinde løbende, så der ikke skal ryddes alt for meget op efter mig.
-
Comment from Hjart
Selvfølgelig er det i orden at konsultere os andre :-).
Bemærk iøvrigt http://www.openstreetmap.org/user/jcaviborg som de sidste par måneder i stigende grad har været aktiv primært i Viborgområdet og virker til efterhånden at have pænt greb om tingene.
- Skolegade (71991544), v10
- Rishøjvej (100861991), v3
- Fægteborgvej (100861993), v4
- Lærkebakken (100861999), v3
- Østergade (100862002), v6
- Storhøjvej (100862005), v3
- Skovledet (100862010), v3
- Lærkebakken (100862014), v3
- Anderslevgårdvej (100862021), v4
- Borgergade (100862024), v6
- Jelshøjvej (100862026), v3
- Brændhøje (100862029), v3
- Storhøjvej (100862030), v3
- Romlundvej (100862032), v7
- Dragshøjvej (100862036), v2
- Lærkebakken (100862039), v5
- Brændalsvej (100862045), v3
- Ekkodalen (100862049), v3
- Sejrshøje (100862054), v3
- Brændalsvej (100862056), v3
Nodes (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |