Changeset: 49501027
Add details to SPAR Esbjerg, including "Kurt" as an alt_name (including sources). Capitalize SPAR as seems to be chain policy when looking at website. Various other details around Bøndergårdsvej and Platanvej.
Closed by mikini
Tags
created_by | iD 2.2.2 |
---|---|
host | http://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery;Mapillary Images |
locale | da |
Discussion
-
Comment from DK7080BE
På Spar Esbjergs hjemmeside står der HANS på facaden. Burde navnet så ikke være "HANS", dvs name=HANS; alt_name=SPAR Esbjerg; old_name=Kurts Supermarked
-
Comment from mikini
Det er en gimmick, de har manipuleret alle købmænds fornavn ind på facaden af deres butik på hjemmesiden. Fandt eksempel i Munkebo der havde et nyligt Mapillary-billede, virkelighed vs. hjemmeside; https://www.mapillary.com/app/?pKey=7oCXcFIGssP5kihQDF567A&focus=photo og https://spar.dk/butik/spar-munkebo. SPAR refererer selv til butikken som "SPAR Esbjerg", derfor synes jeg det er mest korrekt at anvende som name. Det giver også mening at kunne skelne butikkerne fra hinanden bare ud fra navn. Men du kan nok have ret i at Kurt skulle i old_name i stedet for alt_name.
-
Comment from Hjart
Med hensyn til stednavne (på butikker), kan det være en god ide at være opmærksom på https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Shops#Name (sidste paragraf)
-
Comment from DK7080BE
Burde det så ikke være:
name=SPAR
alt_name=HANS; Hans; SPAR Esbjerg
old_name=Kurts Supermarked -
Comment from Hjart
Indtil videre må det formentlig være lidt efter smag og behag.
Jeg er begyndt at forsøge mig med branch tagget: http://overpass-turbo.eu/s/pJl
Jeg er dog endnu ikke begyndt at prøve af hvorvidt det hvorvidt det (kan) fungerer efter hensigten. -
Comment from DK7080BE
Bliver branch-tagget taget med i betragtning når man søger i osm.orgs søgefelt? alt- og old-tagget gør.
-
Comment from Hjart
Det ser ikke ud til det. På den anden side er tagget jo allerede anvendt 50k gange (de fleste endda før wiki artiklen blev oprettet), så det er ikke usandsynligt det kommer. Bemærk dog at ikke alle anvendelserne følger beskrivelsen i artiklen (prøv at køre søgningen over et område i London)
-
Comment from DK7080BE
Det er et problem på kortet at man ikke kan se kædens navn, hvis man anvender fornavnet som butiksnavn, men efter fornavnet er der et symbol som står for "SPAR", så man kan vel bruge:
name=HANS (SPAR)
alt_name=SPAR Esbjerg
old_name=Kurts Supermarked -
Comment from mikini
Personligt synes jeg købmandens fornavn er irrelevant i name, hvorfor vil du havde det der? At putte felter i parentes er en formatteringsting, som vi helst skal overlade til databrugeren og kontekst.
Ifht. "place annotation" tænkte min struktur-hjerne som udgangspunkt at der burde være et entydigt name på tværs af kortet, og helst samstemmende med det som organisationen selv bruger om stedet. Men visualiserende et kort som slutprodukt, kan jeg godt se at det kun bidrager med unødigt rod at have stednavnet duplikeret i mange af POI'ernes name (som også argumenteret på https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Talk:Proposed_features/Key:branch). Konklusion; jeg er overbevist om fornuftigheden i wiki'ens formulering, tak for sparket. Vil lige se om jeg kan finde en mere argumenterende formulering til wiki'en. Retter til name=SPAR, branch=Esbjerg, old_name=Kurts Supermarked. Desværre nej, Nominatim ser ikke ud til at kigge i branch endnu (https://github.com/openstreetmap/Nominatim/search?q=branch), og heller ikke umiddelbart nogen forespørgsler i issues på at tilføje det.
- 500174073, v1
- 500174074, v1
- 500174075, v1
- 500174076, v1
- 500174077, v1
- 500174078, v1
- 500174079, v1
- 500174080, v1
- 500174081, v1
- 500174082, v1
- 500174083, v1
- 500174084, v1
- 500174085, v1
- 500174086, v1
- 500174087, v1
- 500174088, v1
- 500174089, v1
- 500174090, v1
- 500174091, v1
- 500174092, v1
- 4912907373, v1
- 4912907374, v1
- 4912907375, v1
- 4912907376, v1
- 4912907377, v1
- 4912907378, v1
- 4912907379, v1
- 4912907380, v1
- 4912907381, v1
- 4912907382, v1
- 4912907383, v1
- 4912907384, v1
- 4912907385, v1
- 4912907386, v1
- 4912907387, v1
- 4912907388, v1
- 4912907389, v1
- 4912907390, v1
- Trianglen (4912907391), v1
- Klub Bøndergårdsvej (4912907392), v1
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |