Changeset: 53161667
#hotosm-project-3712 #SMGL #PEPFAR #YouthMappers
Closed by Lebronslash
Tags
changesets_count | 6 |
---|---|
created_by | iD 2.4.3 |
hashtags | #hotosm-project-3712;#SMGL;#PEPFAR;#YouthMappers |
host | http://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | Bing aerial imagery |
locale | sk |
Discussion
-
Comment from t_ja
Ahoj,
týmito zmenami si tak rozbil prácu iných mapperov, že mi neostala iná možnosť, ako to celé vrátiť späť.
Popis problémov:
1) posunul si budovy podľa Bingu bez toho, aby si si najprv skalibroval mapu. Ak by si si prečítal odsek "Precision" na http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bing_Maps#Precision , tak by sa ti to nestalo.
2) zakresľuješ budovy podľa ich strechy, pričom satelitné snímky nie sú fotené kolmo na zemský povrch, ale pod určitým uhlom. Preto gymnázium si posunul menej, lebo má menej poschodí, ako susedný panelák s deviatimi poschodiami. Budovy zo satelitných sníkom sa zakresľujú podľa obrysu ich základov.
3) existujúce budovy sú zakreslené z katastra, čo je momentálne najpresnejší zdroj k dispozícii. Zakreslené budovy sa len zriedka upravujú, aj to väčšinou v odľahlých oblastiach, kde kataster nemusí byť veľmi presný. V obciach a mestách sa to ale nestáva vôbec.
4) hlavný dôvod na odstránenie tvojich zmien z OSM je, že mažeš prácu iných mapperov a pritom si takmer nič nové nezakreslil. Potom výsledok je len zmena k horšiemu. Zmazaním sa stráca aj história objektov (napr. https://www.openstreetmap.org/way/289820913/history ), preto sa majú existujúce objekty upravovať a nie mazať a vytvárať odznova. Napr. na vyššie zmienenom paneláku (a aj ostaných panelákoch popri ceste) sa tvojim odstránením zahodila informácia o počte poschodí, ktorú tam mapper prácne pridal podľa kamery, čo má v aute! Budovu môžeš zmazať, ak bola zbúraná v realite, alebo bola pri zakreslení odfláknutá a úprava jej geometrie do stavu podľa skutočnosti by zabralo veľa času (ale aj v tom prípade je nutné skopírovať pôvodné tagovanie na novú budovu, ktorú zakreslíš miesto pôvodnej). Ďalej si zmazal cestu https://www.openstreetmap.org/way/167879870 , aký si mal na to dôvod? Bola síce zakreslená pred piatimi rokmi, ale na bingu je stále viditeľná. Našťastie si nezmazal nič, čo by bolo súčasťou relácie, lebo o tých nič netušíš, a ani podpora vo webovom editore "iD" je veľmi biedna.Zakresľovanie do OSM nie je síce raketová veda, ale takým "hurá" systémom ako si predviedol v tomto changesete to veľký prínos pre OSM veru nie je. Ak sa rozhodneš pokračovať, odporúčam začať niečím jednoduchým, napr. skalibrovať si Bing podľa existujúcich budov a nahratých GPX logov a dopĺňať nové veci ako cesty, chodníky, prípadne čísla domov, POI, atď. Takto rýchlo zistíš, že to, čo je zakreslené v okolí Rajca je celkom presné a nebudeš mať potrebu presúvať zbytočne pol sídliska. Hlavne buď opatrný pre menení dát a hlavne pred ich zmazaním! Takisto odporúčam pozrieť OSM wiki a niečo si naštudovať.
S pozdravom
TiborP.S: Nemá tvoj záujem o OSM niečo spoločné s OSM prednáškou, čo bola tento víkend v Košiciach?
O
-
Comment from Lebronslash
Čau Tibor! V prvom rade ďakujem za konštruktívnu kritiku. Máš pravdu že som v tomto nový, avšak s čistým svedomím môžem povedať že som postupoval presne podľa inštrukcií úvodného OSM tutoriálu. Tam nebolo ani nič spomínané o kalibrácii mapy, s ktorou som sa pred chvíľou oboznámil. Avšak, aj keď si upravím posun mapy podľa satelitnej snímky, stále tie obrysy nesedia zase na iných miestach. Keď vravíš že budovy sú podľa katastra a že som vymazal prácu iných mapperov, je to tak, že v JOSM alebo nejakých iných advanced editoroch si ako podklad môžeš pridať katastrálne plány? Ja sa v Rajci pohybujem celkom často čiže tieto všetky objekty ktoré som upravoval celkom dôverne poznám a prišlo mi, že je tam množstvo nepresností (chýbajúce budovy - to som len zaregistroval, nepridával som ich; nepoprepájané chodníky; bazény na kúpalisku Veronika sú označené ako budovy; hranica pestovateľskej plochy vedie krížom krážom cez budovy ...atď.). Tá cestička končiaca uprostred poľa je úplný nonsens - neexistuje. Ten panelák ako vravíš som vymazal a znova pridal veľmi neuvážene, priznávam. Ešte ma štve jedna vec - napr. pri menšej mierke mi zobrazí celý tok potoka, potom po priblížení na väčšiu mierku jeho časť zmizne a objaví sa zase pri najväčšej možnej mierke. Neviem čím to je spôsobené. Takýmto spôsobom som editoval potok "Čierňanka" keď som si myslel že jeho stredná časť chýba :) P.S. o akcii v Košiciach som vedel, aj som chcel ísť ale nevyšlo to nakoniec, avšak myšlienka ma zaujala. Každopádne vďaka za rady, chcel by som sa zlepšovať. S pozdravom Miro
-
Comment from *Martin*
Ahoj Miro,
Este k Tiborovmu prispevku dodam, ze tento edit nema nic s hotosm-project-3712 (http://tasks.hotosm.org/project/3712), ktory si uviedol do hashtags.
Na kalibraciu map upozornuje napr. editor JOSM. Skus pouzivat ten. Je mi luto, ze editor iD na to neupozornuje, avsak umoznuje ju vykonat.
Katastralny podklad si mozes pridat pomocou pluginu kapor pre JOSM. Viac info mozes najst na osm_sk googlegroups fore, kde sa kludne pytaj ak mas otazky.
PS: nahodou som bol na Kosickom HOT. Dojmy z neho su take, ze HOT mapperom neide o presnost a +/- 20 metrov je pre nich ok. Mapuju sa vsak hlavne oblasti tretieho sveta kde nie su absolutne ziadne mapy, takze toto by tam mohlo byt tolerovatelne.
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |