Changeset: 54525295
Oznaczono główną, bardzo popularną trasę rowerową łączącą centrum Krakowa z Nową Hutą.
Closed by Tomek Darda
Tags
changesets_count | 28 |
---|---|
created_by | iD 2.5.1 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | Geoportal.gov.pl (Orthophotomap) |
locale | pl |
Discussion
-
Comment from Mateusz Konieczny
Czy na Kopernika wybudowano drogę dla rowerów? Bo jeśli tam jest nadal kontrapas bez wydzielonej drogi dla rowerów to nie powinna być zaznaczana wydzielona droga dla rowerów.
-
Comment from Mateusz Konieczny
Z tego co widzę to zaznaczyłeś nową drogę dla rowerów dublującą istniejące zaznaczone drogi dla rowerów, kontrapasy, drogi itp.
Co chciałeś osiągnąć w tej edycji?
-
Comment from Tomek Darda
Hej!
Chciałem oznaczyć główne "trasy" rowerowe analogicznie do wylotu na wschód wzdłuż Reymonta w myśl zasady: cienkie niebieskie linie (też przerywane) oznaczają konkretne DDR w skali lokalnej, grube przezroczyste pasy (mogące się pokrywać z DDR) znaczą główne trasy rowerowe. Tak, żeby spoglądając na mapę jako nuworysz od razy można było zobaczyć główne trasy transportowe. Zerknij na Pragę, Berlin czy Wawę. Chociaż widzę, że z jakiegoś powodu się to nie zaznaczyło. -
Comment from Mateusz Konieczny
Na początek jedno wyjaśnienie: w OSM mapujemy według tego co jest w terenie, nie według temu co pokaże się na jednej z map.
highway=cycleway (niebieska linia) służy do zaznaczania wydzielonych dróg dla rowerów - nie do zaznaczania głównych tras rowerowych.
Np. Mikołajska nie ma osobnej drogi dla rowerów więc mapowanie tam drogi dla rowerów by pokazała się "niebieska linia" jest błędem.
-
Comment from Mateusz Konieczny
Co do Pragi/Berlina/Warszawy - czy tam po prostu nie ma zbudowanej infrastruktury rowerowej która jest zmapowana?
Drobna uwaga nie na temat: jeśli masz smartfona (który nie jest iPhonem) to polecam StreetComplete, pozwala na efektywne mapowanie (część tematów dotyczy infrastruktury rowerowej).
-
Comment from Tomek Darda
A co w takim razie zrobić z trasą idącą na zachód (i zaznaczoną grubą niebieską), która obejmuje np. Szewską (i dalej Czystą), która też żadnej wydzielonej infry nie posiada?
Co do wymienionych miast to Praga jest dość podobna urbanistycznie do Krakowa i chyba po prostu ktoś przyjął, że popularne trasy rowerowe oznaczać się będzie grubą niebieską, bo infrastruktury to tam w centrum niewiele. A jednocześnie pomaga to w orientacji ogólnej by tego gdzie da się jechać wygodnie, choć bez wydzielonej infry. To oczywiście trochę już wchodzi w dyskusję metodologiczną ;)
Dzięki za tip na smartfona ;)
-
Comment from Mateusz Konieczny
"A co w takim razie zrobić z trasą idącą na zachód (i zaznaczoną grubą niebieską), która obejmuje np. Szewską (i dalej Czystą), która też żadnej"
Z tego co widzę to w okolicy Szewskiej jest coś zaznaczone tylko Przy samej bagateli (i może być poprawne, podobny skrawek ciągu pieszego-rowerowego wyznaczono wzdłuż alei przy Radiu Kraków), przy Czystej widzę kawałek drogi dla rowerów wzdłuż Reymonta która istnieje (chyba że ostatnio się coś zmieniło).
Wyślesz dokładny link do miejsca gdzie jest zaznaczony niestniejąca droga dla rowerów?
-
Comment from Tomek Darda
O widzisz, teraz jestem skonfundowany, bo to co chciałem zaznaczyć to bardziej niż infrastruktura (bo ta już była oznaczona) ogólnie trasa rowerowa, którą obiektywnie wybierają użytkownicy. Chodzi mi o te transparentne niebieskie linie. Widzę, że na wschód się jednak pojawiła.
Mówiłem wcześniej o tym, co jest zaznaczone od Rynku Szewską Krupniczą, Czystą, Reymonta na zachód - tam nie ma praktycznie infry a trasa "grubym niebieskim" jest zaznaczona: https://www.openstreetmap.org/#map=16/50.0618/19.9383&layers=C
-
Comment from Mateusz Konieczny
A, już tłumaczę:
Te grube, jaśniejsze linie na czerwono lub niebiesko na https://www.openstreetmap.org/#map=16/50.0618/19.9383&layers=C to wyznakowane szlaki rowerowe - przyznam że o nich zapomniałem bo nich nie mapuję (w okolicy Krakowa w moim doświadczeniu wyznakowane trasy rowerowe są mieszaniną "szlak poprowadzony główną drogą mimo alternatywy" i "szlak prowadzony przez piasek, bagno i ekstremalne podjazdy nadający się tylko dla MTB").
"ogólnie trasa rowerowa, którą obiektywnie wybierają użytkownicy" - obawiam się że tego typu dane nie są raczej mapowane w OSM - mapujemy raczej to co jest weryfikowalne, czyli właśnie infrastrukturę w postaci dróg dla rowerów, kontrapasów, kontraruchu, parkingów rowerowych, śluz rowerowych, wyznakowanych tras rowerowych itp itd.
Ways (6)
- Główna trasa rowerowa Kraków-Nowa Huta (545942600), v1
- Mikołajska (242368428), v12
- Mikołaja Kopernika (23257439), v29
- 46655502, v8
- 154350029, v7
- 318930699, v11
Relations (1)
Nodes (14)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |