Changeset: 54757137
Oprydning & justeringer, Oksbøl
Closed by Hjart
Tags
created_by | JOSM/1.5 (13174 da) |
---|---|
source | Esri World Imagery; survey |
Discussion
-
Comment from LarsBG
Hej Hjart
Jeg undre mig over at cykel stien går i samme retning(og at de er ensrettede) på begge sider af vejen.
Jeg kan se at det er fornyligt at du har tilføjet det. For at være helt sikker kunne jeg få dig til at kigge på cykel stien en gang til.
Med venlig hilsen
Lars - Comment from LarsBG
-
Comment from Hjart
Det ser ud som et uheld at jeg er kommet til at vende stien øst for vejen forkert. Jeg har rettet det så det nu ser mere fornuftigt ud. Der er tale om forholdsvist smalle stier, så jeg regner det ikke for sandsynligt at de er dobbeltrettede.
-
Comment from LarsBG
Ja det jo faren ved at mappe ud fra billeder :-) Det kan jo også bare være en fortov.
-
Comment from Hjart
Jeg kunne have lavet det samme nummer uanset om jeg havde haft lokalkendskab eller ej.
Jeg kan desuden se typiske cyklister påmalet asfalten ved vejene ind til Østparken, så jeg er ret sikker på at der er tale om cykelstier. -
Comment from LarsBG
Jeg prøver at udtrykke mig mere tydeligt.
>Der er tale om forholdsvist smalle stier, så jeg regner det ikke for sandsynligt at de er dobbeltrettede.
>>Ja det jo faren ved at mappe ud fra billeder :-)
Jeg kan ikke se om de er ensrettede fra luftfotoet. Eks ser det for mig ud til at der ubetinget stop trekanter ved Østparken og Østparken krydset https://www.openstreetmap.org/edit?editor=id&changeset=54757137#map=22/55.62900/8.28966 Giver det mening hvis cykel stien er ensrettet ?
-
Comment from LarsBG
Men jeg cykler jo ikke så hvad ved jeg. Og billedet er utydelig så det kan jo også bare være en hvid streg.
-
Comment from Hjart
Der er ikke noget der for mig antyder at der er stoptrekanter nogen steder her. De tegninger på asfalten som jeg kan se ligner meget mere cyklister og f.eks. på
https://www.openstreetmap.org/node/2264662587 er der en meget typisk blå cykelstistribe, som på min skærm ikke er til at tage fejl af. -
Comment from Hjart
Ved udkørslerne fra Østparken er der alle steder almindelige hajtænder
-
Comment from Hjart
Det er en skam der ikke er nogen Mapillary billeder her :-)
Ways (12)
- 547903544, v1
- 547903545, v1
- Borrevej (38361261), v8
- Borrevej (94813124), v3
- 137155129, v3
- 137155131, v3
- 137155137, v4
- Borrevej (143819532), v4
- Østparken (143819594), v7
- 165638489, v3
- 217173449, v2
- 217173462, v2
Nodes (1-20 of 27)
- 1
- 2
- 5293626924, v1
- 5293626925, v1
- 5293626926, v1
- 5293626927, v1
- 5293626928, v1
- 5293626929, v1
- 5293626930, v1
- 5293626931, v1
- 5293626932, v1
- 5293626933, v1
- 5293626934, v1
- 5293626935, v1
- 5293626936, v1
- 5293626937, v1
- 5293626938, v1
- 5293626939, v1
- 5293626940, v1
- 5293626941, v1
- Shell (834101629), v4
- 1504474049, v2
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |