Changeset: 54863313
Update street segment with cycleway=shared_lane, path and oneway:bicycle=no.
Closed by carlfj
Tags
changesets_count | 34 |
---|---|
created_by | iD 2.5.1 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da-DK |
source | local knowledge |
Discussion
-
Comment from Hjart
At dømme efter https://www.mapillary.com/map/im/Dogdwa2b5gso-tsUnj51tQ er der ingen cykelbane til højre her
-
Comment from carlfj
Godt pointe. På dette Street View udsnit fra enden af Klostergade, er der et relativt nyt billede hvor man kan se et cykel piktogram på kørebanen på Grønnegade.
https://www.google.com/maps/@56.1585539,10.2029904,3a,15y,256.71h,84.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1slUfFiTkWqqm8KemXEryGIg!2e0!7i13312!8i6656?hl=daDerfor er det mærket som en kørebane der er delt med cyklister. Det er måske kun helt i starten af det gade segmentet fra Klostergade krydset.
Det er nok lavet sådan som en uofficiel sidevej til Aarhus Cykelring. Her har Klostergade og Grønnegade sydfor m.fl. jævnligt cykel piktogrammer, og dermed shared_lane eller enkelte steder track.
Jeg vil ikke bestride at der ikke er delt kørebane i hele segmentet, men tolker det som at det gælder hele segmentet når det starter med et cykel piktogram. -
Comment from Hjart
Bemærk at det på grund af copyright i praksis er forbudt at benytte sig af Google Streetview når du redigerer OSM.
Mapillary derimod tillader explicit OSM at bruge de fotos de har. -
Comment from Hjart
På dette billede fra marts kan man se at der er lille stykke cykelbane i nordenden af dette stykke af Grønnegade. Ellers er det meste kun fortov
- Comment from Hjart
-
Comment from carlfj
Forstået mht. Street View. I al hast jeg glemt at tagge med local knowledge. Jeg kommer ofte der forbi og har lagt mærke til markeringen ifm. Aarhus Cykelring i de omkringliggende gader.
Det lille stykke ikke-delte cykelbane er en del af lyskrydset. Jeg henviser til at det er en kørebane der er eksplicit delt med cyklister. -
Comment from Hjart
OK. "shared_lane" betyder normalt at der er en cykelbane der deles med fodgængere, hvilket der så vidt jeg kan se ikke er noget af her.
Hvis selve "bilkørebanen" nu deles med cykler, er det formentlig bedst at tagge vejen bicycle=designated, idet vi så vidt jeg forstår ikke helt er ovre i https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:bicycle_road
Se desuden https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Bicycle og den danske https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Da:Cykelstivejledning -
Comment from carlfj
Ved en cykelsti der er delt med gangsti, bruges segregated=no, også ifølge den danske cykelsti vejledning:
"segregated=no angiver , at stien er en fællessti".Jeg ser designated brugt på dedikerede cykelstier ( highway=cycleway ), som har et særskilt forløb og ikke en del af en vej til biler.
Jeg tror bicycle=designated har været brugt før cycleway=shared_lane blev oprettet. Jeg har taget udgangspunkt i denne side:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:cycleway#Shared_cycle_lanesDet er en værdi som er tilgængelig i iD editoren og bliver reelt anvendt. Jeg er dog ikke opmærksom på om det er specielt anvendt i Danmark.
-
Comment from Hjart
Hmm. Jeg har vist ikke læst cykelsiderne de seneste par år og når de så bliver udvidet uden jeg opdager det :-/.
Det lader til shared_lane betyder noget andet end jeg antog, så du har vist ret på det punkt alligevel.
Jeg mindes ikke at have set nogen interessere sig voldsomt for cykeltags i Århus de senere år. Bemærk at navigation i tætbebyggede områder med komplekse kryds etc kan være noget tricky i forhold til at få det til at virke fornuftigt, så held og lykke med det. -
Comment from carlfj
Du skal have mange tak for input. Det er godt med noget dialog til at lære noget nyt!
Jeg går nok lidt op i cykelstier. Jeg kan allerede nu godt se at det er lidt svært at regne ud, hvad man skal stille op i store lyskryds.
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |