Changeset: 61667953
grusvej
Closed by JanLoDK
Tags
created_by | Vespucci 11.0.1.0 |
---|---|
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da_DK |
source | fundet under MC tur |
Discussion
-
Comment from Hjart
Hvorfor ændrer du til fra "gravel" til "unpaved"?
-
Comment from JanLoDK
Da jeg ændrede den sidst må jeg ved et uheld have fået valgt gravel, i stedet for unpaved.
Det er så vidt jeg mindes en typisk vej på landet, der ikke er asfalteret, men er delvis jord, grus, sten og så videre.
Jeg synes derfor at unpaved er mere passende og mere i tråd med hvad jeg ellers har set. -
Comment from Hjart
Jeg spørger fordi jeg selv netop har tagget et stort antal veje som gravel (inklusive flere af dem du har ændret), for at angive at de ikke er rene jordveje (unpaved)
-
Comment from JanLoDK
Ok... Det er noteret og giver god mening.
Min udfordring at jeg som regel spotter ikke-asfalterede veje når jeg kører auto-genererede ruter (vha. Kurviger app'en) på min motorcykel.
Jeg laver så et hurtigt bogmærke i app'en, inden jeg skal køre videre og har derfor ikke tid og mulighed for at tage detaljerede notater.
På et senere tidspunkt følger jeg så op på de bogmærker jeg har lavet og ændrer de veje jeg har fundet til unpaved vha. Vespucci.I Kurviger app'en har jeg slået unpaved roads fra, hvorfor jeg ved at der er en "fejl" eller mangel i OpenStreetMap, når jeg støder på en ikke-asfalteret vej.
Skal jeg rette vejen tilbage til gravel?
-
Comment from Hjart
Ifølge https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:surface er "unpaved" en "upræcis værdi" og der opfordres derfor til om muligt at angive mere præcise værdier. "gravel" er en sådan mere præcis værdi, selvom vi fornyligt har fundet ud af at det måske betyder noget i retning af "skærver", der jo nok er lidt misvisende for de fleste danske grusveje. "compacted" ser ud til at være mere passende for en typisk dansk grusvej, men det ser bare ud til at gravel i flere editorer er oversat til grus, hvilket betyder at mange uforvarende bruger dette tag.
-
Comment from Hjart
Det er i øvrigt super at du bruger en OSM baseret app og retter surface etc :-) Det er en stor hjælp for os andre også. Det kan være lidt svært ud fra luftfotos at vurdere om en vej er grus eller asfalteret.
-
Comment from JanLoDK
*Meget* svært at vurdere ud fra satellitfotos...
Jeg har altid været stor tilhænger af opensource konceptet (i bred forstand) og når jeg hjælper til med at opdatere er det jo ikke kun mig selv der får gavn af det :)Win/win
Ways (1)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |