Changeset: 62107577
Imported missing beach rescue number signs
Closed by Jørgen Elgaard Larsen
Tags
created_by | JOSM/1.5 (14178 da) |
---|---|
source | redningsnummer.dk |
Discussion
-
Comment from atcomapper
Øh, hvor var lige diskussionen om denne import?
Du har lavet en hel masse dupletter, blandt andet hele vejen rundt langs Djurslands Kyst, hvor jeg ved tidligere lejlighed har tilføjet strandnumre.
Hvad er planen for vedligeholdelse af denne data? Strandnumrene bliver jo opdateret fra tid til anden, og det kunne blive decideret farligt hvis OSM indeholder forældet data. -
Comment from Jørgen Elgaard Larsen
Jeg skrev på talk-dk d. 22/8: "Der findes data på skilte med redningsnumre (se https://da.wikipedia.org/wiki/Redningsnummer og http://www.redningsnummer.dk/). Bør vi lægge disse ind i OSM?"
Til det svarede Hjart med et eksempel på tagning, og Sonny B. Andersen skrev "Jeg synes det er en rigtig god ide at have skilte med redningsnumre. De er meget nyttige."
Ingen protesterede, hvilket jeg opfattede som grønt lys til import.
Men vi skal naturligvis ikke have dubletter. Jeg har foreløbigt revertet changesettet, indtil jeg finder ud af, hvad der er gået galt med dem.
Kan du give mig et id på en af dine noder, som blev dubleret ved min import?
Planen for vedligeholdelse er, at foreløbigt, at osm.elgaard.net løbende henter data fra redningsnumre.dk og viser forskelle i OSM.
Jeg vil nu også sætte den til at checke for dubletter - der er nemlig allerede nogle i OSM...
-
Comment from atcomapper
Nu tog jeg bare et par enkelte stikprøver, men umiddelbart var alle disse dupletter: https://overpass-turbo.eu/s/Bu5
Det lyder godt at du har en mulighed for at tjekke for forældet data mv.
-
Comment from atcomapper
Det ville forresten nok også være en god ide at tjekke det gamle tag (highway=emergency_access_point) hvis du ikke allerede gør det
-
Comment from Jørgen Elgaard Larsen
Jep, det checker jeg allerede på.
Jeg har nu også en oversigt over skilte i OSM, der ikke er på redningsnummer.dk
Der er en del, men de fleste skyldes, at ref i OSM har fået et mellemrum med ("C 141" i stedet for "C141". Dem må jeg nok hellere rette.Jeg finder også dublerede skilte i OSM, Mærkeligt nok kun på Djursland. Men de er også dublerede på redningsnummer.dk, så der er nok flere skilte med samme nummer i virkeligheden.
- H001 (5865805518), v1
- C666 (5865805519), v1
- C668 (5865805520), v1
- C670 (5865805521), v1
- C081 (5865805522), v1
- C122 (5865805523), v1
- C067 (5865805524), v1
- C060 (5865805525), v1
- C057 (5865805526), v1
- C057 (5865805527), v1
- C055 (5865805528), v1
- C052 (5865805529), v1
- C049 (5865805530), v1
- C026 (5865805531), v1
- J863 (5865805532), v1
- K675 (5865805533), v1
- J9341 (5865805534), v1
- J934 (5865805535), v1
- J933 (5865805536), v1
- J932 (5865805537), v1
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |