Changeset: 62893713
Slettet cykelstier, som er en del af vejen..
Closed by Frank Bertelsen
Tags
changesets_count | 5 |
---|---|
created_by | iD 2.11.1 |
host | https://www.openstreetmap.org/edit |
ideditor:walkthrough_progress | welcome;startEditing |
ideditor:walkthrough_started | yes |
imagery_used | SDFE aerial imagery |
locale | da |
Discussion
-
Comment from atcomapper
Så har du forhåbentlig også planer om at tilføje et passende cycleway=* tag til de pågældende vejstrækninger???
-
Comment from atcomapper
Ved at slette disse stier har du ødelagt en række cykelruter, f.eks. denne (https://www.openstreetmap.org/relation/566063) som nu har "huller" oppe ved Ørestads Boulevard/Amager Boulevard
-
Comment from atcomapper
Vejdirektoratet benytter også disse cykelruter til at vise på deres kort: https://trafikkort.vejdirektoratet.dk/index.html?usertype=3
-
Comment from Frank Bertelsen
De skal ikke markeres som separate cykelstier, når de er en integreret del af vejen. Se https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:highway=cycleway under overskriften "When not to use".
Det bevirker at man på alle de store veje i København ser teksten "Kører på cycleway" i stedet for navnet på vejen. Man skal kunne se hvilken vej man kører på, og ikke bare have oplyst at man kører på en cyckelsti.
Det kan godt være det er smart, at have dem markeret af andre grunde, men for mig er det vigtigste at min GPS viser de rigtige vejnavne når jeg er ude at køre, og ifølge vejledningen er det også sådan, de skal laves.
-
Comment from Frank Bertelsen
Jeg mener så heller ikke at jeg har ødelagt noget. Det er de personer, som i sin tid har oprettet vejene og ruterne, der har gjort det forkert. De skulle dengang have angivet at man gerne må cykle på vejene, og derefter oprettet diverse cykelruter ved at anvende vejene.
I det konkrete eksempel har man f.eks. angivet, at man ikke må cykle på Njalsgade. Det er forkert. Man må gerne cykle på Njalsgade, så det synes jeg den person, der i sin tid har oprettet Njalsgade skulle tage at rette, i stedert for at lave to separate stier, som ikke findes i virkeligheden. -
Comment from osmviborg
Det du prøver på at sige er, at du ikke selv kan rette de fejl på cykelruterne du har lavet?
-
Comment from atcomapper
Jeg er helt enig med dig i, at det er bedre at have cykelstierne angivet som en del af vejen, i stedet for at have dem tegnet op som separate stier. Men derfor er du så også nødt til, at oprette cykelstierne som en integreret del af vejen, når du sletter de separate stier, inklusiv at flytte de pågældende relationer over på vejstykkerne, ellers går dataen tabt!
Ways (19)
504364369, v5504360409, v7597877526, v2597877522, v2233897643, v8504360412, v2504376032, v3504360410, v5504361567, v3504361566, v2504360411, v3504375438, v2610035108, v2610035109, v2610035106, v2504375437, v4610035111, v2597877524, v2504361565, v4
Relations (4)
Welcome to OpenStreetMap!
OpenStreetMap is a map of the world, created by people like you and free to use under an open license.
Hosting is supported by Fastly, OSMF corporate members, and other partners.
https://openstreetmap.org/copyright | https://openstreetmap.org |
Copyright OpenStreetMap and contributors, under an open license |